Yaşamınızı güzelleştirmek için neler yapıyorsunuz? Daha çok nasıl ve neyi düşünüyorsunuz?

Mutsuz bir insan her zaman mutsuz değildi elbet mutlu olduğu zamanları olmuştur. Peki ama her zaman mutlu olma çabası veya mutlu olamama kaygısı içinde karmakarışık yaşanan bu yıpratıcı süreçleri nasıl yönetip yaşamlarına devam ediyorlar? Genelde bu soru mecburuz diye cevaplanır. Elden ne gelir? Elden bir psikoloğa gitmek gelir genelde, bazıları giderler bazıları süreci devam ettirmeyi ve kendilerinden ödün vermeye devam ederler. İnsanların Psikologlardan veya danışmanlardan beklentileri nedir? Onlara nasıl davranılmasını isterseler genelde anlaşılmayı ve dinlenilmedir beklentileri. Sonrasında kafalarını kemiren olumsuz düşüncelerden nasıl kurtulabilirler düşüncesi belirir. Çünkü, psikoloğa gitmeyi tercih eden biri çözüm odaklı hareket etmek isteyen bir bireyi temsil eder. Gayet güzel bir profil. Şimdi, genelde psikologlardan beklentiler soyut söylemlerden ziyade somut bir pozitif eylem sunması da beklenir.

Önemli bir nokta da hayatınızın doktoru sizlersiniz durumları yaşayan kişiler olarak kumanda sizin elinizde sadece bunu daha etkin kullanmanız için terapötik süreçte biraz daha aktif olmanızı desteklemek gerekmektedir. Tabi ki uzman kişiler tarafından. ‘’İnsan hazır olmalı aşka, felsefeye, yaşama ve yeni başlangıçlara… ‘’ demiş Mevlâna. Gelelim problemlere bakış açımıza. ‘’Sorunlar gerçek değildir, bireylerin yaşanan olaylar ve durumlarla etkileşimli sonuçlarıdır’’. Bunun aydınlanması içinde bazı sorular sorabiliriz. Ben ne istiyorum ve problemin ortadan kalktığını nasıl anlarım?

Bu noktada yapılması gereken ilk şey sorunları derinlemesine düşünmeyi bırakmak. Bu hafta beni mutlu eden ne vardı? Şu sıra iyi giden ne var? Başkaları bende neyi beğeniyor? Problem yaşamadığınız zamanlar oluyor mu? o zaman farklı giden neydi? Patronunuzun size kızmadığı zaman farklı olan neydi? Eşiniz ile tartışmadığınızda farklı olan neydi? Şu an ne konumdasınız statü ve iş sahibi bir kişi mi? İki çocuk büyütmüş bir anne mi? Bunları yapmış kişiler problemlerini de aşabilir. Zorlandığınız zamanlar da neler yaptıklarını hatırlayın. Geçmişi keşfedip anlamak çok önemli orada potansiyeliniz yatmakta. İyi pozitif olduğunuz zamanları hatırlayın o zaman ne farklıydı şimdi ne farklı. Mutlak inançla bağlanmayın. Ben bu dersi anlayamıyorum yerine ben bu dersi anlamadım tekrar bakmak gerekli gibi bir yaklaşımla düşünmelisiniz.

Otuz yıldır değişmeyen eşinizden aynı şeyi beklemek zaman kaybıdır. Albert Einstein dediği gibi

‘’ Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir…’’

Her zaman pozitif düşün ve her şeyi düzeltmeye çalışma.

Klinik Psikolog Şahin TORGUT

Sohbeti Aç
Sorularınız mı var?
Şahin TORGUT'a Ulaşın..
Merhaba
Yardıma mı ihtiyacınız var?