Erkeklerde Boşalma Bozuklukları

Cinsel eylemin hangi aşamasında olursa olsun erkekte zevkli bir gevşeme ve rahatlama sağlayan, cinsel haz veren boşalma yani ejakülasyon erkeklerde orgazm terimi ile genellikle eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Ancak orgazm boşalmasız ve boşalma da orgazm olmadan gerçekleşebilir.

Ejakülasyon yani Boşalma Bozuklukları
1-Erken Ejakülasyon
Erken boşalma, cinsel birleşme sırasında orgazma eşinden önce ulaşarak kendini tutamayıp boşalması durumudur. Bu konu hakkında daha önceki yazılarımızda ayrıntılı bilgi verilmiştir. Birleşme başlamadan da görülebildiği gibi sık olarak birleşme sırasındaki ilk hareketlerden sonra da gerçekleşebilir.

2- Anejakülasyon – Ejakülasyon İnhibisyonu
Boşalmanın olmamasıdır. Şeker hastalığı, omurilik zedelenmeleri, multiple skleroz gibi hastalıklar bu duruma neden olabilir.

3-Retrograd Ejakülasyon
İçe ya da geriye boşalmadır. Ejakülat geriye doğru mesaneye atılır yani boşalma idrar kesesine yönelir. Bu duruma şeker hastalığı, multiple skleroz gibi sinir sisteminde tahribata yol açan bazı hastalıklar, hipertansiyon ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ya da mesane boynu yaralanmaları, genitoüriner sistemden tümör alınması ve özellikle prostat ameliyatlarından sonra idrar kesesi boynunun çıkarılması gibi bazı cerrahi girişimler neden olabilir. Bazen boşalma sırasında bazen çok az meni dışarı akar bazen de hiç akmaz.

4-Geç Ejakülasyon
Geç boşalmadır. Bazen bu duruma ejakülatuar yetmezlik adı da verilir. Birleşme sırasında orgazma ulaşılamaz. Birleşmenin uzatılmasına karşın boşalma gerçekleşmez ancak ilişki sırasında ya da sonrasında yapılan mastürbasyonla boşalma sağlanabilir. Hatta bu hastalarda uyku sırasında gece boşalmaları da görülür. Bu sorun bir hastalığa veya bir ilaca bağlı olmadığı sürece masturbasyon esnasında ortaya çıkmaz, cinsel ilişki sırasında görülür. Yani mastürbasyonla normal sürede boşalma olur.

5-Spermasız Ejakülasyon
Az miktarda siyek yani üretra salgısı dışında boşalma olmamasıdır. Hasta dölyoluna boşaldığını sanır. Kısırlık vb. için yapılan spermiyogram tetkikine kadar bu sorun anlaşılmaz. Spermasız boşalma olsa da orgazm gerçekleşebilir.

6-Sertleşmeden Ejakülasyon
Birleşme başlamadan erken boşalmanın bir biçimi olarak da değerlendirilebilir. Gerçek bir orgazm olmaz. Sertleşme bozukluğu olan erkeklerin penislerinin ağız ve elle uyarılması sonucu veya sertleşme olmadan dölyoluna sürtünmeyle meydana gelen bir boşalmadır.

Sohbeti Aç
Sorularınız mı var?
Şahin TORGUT'a Ulaşın..
Merhaba
Yardıma mı ihtiyacınız var?